Komentarz rynkowy luty 2023

 

Bardzo dobry początek roku na rynkach akcji

W styczniu giełdy zanotowały tak silne wzrosty, jakby inwestorzy postanowili oddzielić grubą kreską wydarzenia z ubiegłego fatalnego roku, zapomnieć o pesymizmie i wykorzystać niskie wyceny do zwiększenia zaangażowania w ryzykowne aktywa.

Zachowaniu temu przypisywano również fundamentalne wytłumaczenie – napływające dane dawały nadzieje na „miękkie lądowanie” hamującej gospodarki. Część uczestników rynku mogła więc uznać ceny akcji uwzględniające recesję i istotny spadek zysków spółek jako okazję inwestycyjną. Takie podejście przełożyło się na miesięczny wzrost poziomu indeksu rynków rozwiniętych MSCI World NTR o 7,08%. Zyskiwała zdecydowana większość sektorów, w tym znajdujące się pod silną presją w zeszłym roku spółki technologiczne (MSCI IT NTR +10,07%). W Stanach Zjednoczonych optymizm inwestorów wzmacniany był przez spodziewany bliski koniec podwyżek stóp procentowych, dzięki czemu indeks MSCI USA NTR wzrósł o 6,55%.

W podobnej skali, pomimo potencjalnie dłuższego pozostałego cyklu podwyżek, zyskały rynki europejskie (MSCI Europe NTR +6,99%). W tym przypadku pozytywnym czynnikiem był spadek obaw dotyczących kryzysu energetycznego i jego wpływu na gospodarkę Starego Kontynentu, wiążący się m.in. z istotnie niższymi cenami gazu. Relatywnie słabszy okazał się sektor spółek surowcowych (MSCI Commodity Producers NTR +5,37%), co mogło wiązać się z niepewnością dotyczącą skali spadku globalnej aktywności gospodarczej. Trzeci miesiąc z rzędu imponowały wzrosty cen spółek sektora złota (w styczniu MSCI Gold Miners NTR +11,79%), wspierane zwyżką notowań tego metalu szlachetnego do 1928 dolarów za uncję, najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r. Na taki wynik złożyło się połączenie pozytywnych czynników dla złota – niższych rentowności obligacji, słabnącego dolara i niepewnych perspektyw gospodarczych.

Krajowe indeksy podążały za globalnymi trendami, notując w styczniu czwarty z rzędu zyskowny miesiąc. W podobnej skali zyskiwały zarówno największe spółki (WIG20 TR +6,15%), jak i średnie spółki (mWIG40 TR +6,20%). Najmocniejsze wśród polskich blue chipów było Allegro (+19,22%), wspierane m.in. informacją o wyjściu z Polski jego konkurenta, platformy Shopee. Lokalny rynek był tym razem nieznacznie słabszy od regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEEPlus +8,46%), gdzie szczególnie silna była giełda czeska (+10,65%). Nieznacznie więcej od naszego rynku zyskały również rynki wschodzące jako całość (MSCI EM NTR +7,90%), wśród których przodowały Chiny (+11,78%). Perspektywy gospodarcze Kraju Środka ulegają stopniowej poprawie po odejściu od polityki „zero covid” i pokonaniu związanego z nim wzrostu zachorowań.

Główne rynki długu solidarnie zyskiwały

Również obligacje wykazały w styczniu istotne poprawy wycen, a dotyczyło to właściwie wszystkich rynków.

Podobnie jak w przypadku giełd, relatywnie lepsze zachowanie cechowało rynki wschodzące. Wyróżniały się też polskie obligacje, których szeroki indeks zyskał 3,57%, a benchmark papierów krótkoterminowych wzrósł o 1,71%. Rentowności polskich skarbówek kontynuowały marsz w dół, zbliżając się do poziomu 6% (dla zapadalności 10-letniej -83 pb do 6,03%, dla 2-letniej -67 pb do 6,05%). W polskiej polityce pieniężnej panuje stabilizacja – RPP po raz czwarty z rzędu utrzymała dotychczasowy poziom stóp procentowych (stopa referencyjna 6,75%). Prezes NBP A. Glapiński podkreślił, że poziom stóp jest odpowiedni do aktualnych uwarunkowań, ale RPP nie ogłasza końca cyklu podwyżek, czekając na dane o inflacji za styczeń i luty. Wydaje się, że pogląd o małym prawdopodobieństwie dalszych podwyżek stóp procentowych, możliwych tylko w przypadku wystąpienia silnego impulsu inflacyjnego, przeważa wśród większości członków Rady. Jednocześnie inflacja CPI w grudniu spadła do 16,6% r/r z 17,5% w listopadzie (oczekiwano 17,4%). Stanowisko RPP i początek spadku inflacji skutkowały faktem, że w styczniu oczekiwana przez rynek ścieżka przyszłych stóp procentowych uległa istotnemu obniżeniu (nawet o 90 pb dla najdłuższych zapadalności). Na koniec miesiąca rynek zrezygnował z oczekiwań na podwyżki, spodziewając się utrzymania obecnego poziomu stóp do września br. i stopniowych obniżek począwszy od IV kw. br., nawet o 200 pb do końca przyszłego roku.

Zyskiwały również zagraniczne obligacje, choć nie w takim stopniu jak polski dług. Korzystne oddziaływanie miał napływ danych wskazujących na łagodniejszą presję inflacyjną oraz słabnącą gospodarkę, co dawało nadzieję, że bankierzy centralni wkrótce docenią skuteczność swoich działań i powstrzymają się od dalszych podwyżek stóp.

W styczniu decyzji w tej sprawie nie podejmowano ani w Stanach Zjednoczonych ani w strefie euro. Skupiano się więc na wypowiedziach decydentów i publikacji danych. Przedstawiciele Fed w większości pozostawali na stanowisku, że konieczne są dalsze podwyżki do powyżej 5% (ale być może w wolniejszym tempie, tj. po 25 pb) i pozostawienie ich na tym poziomie przez pewien czas. Rynek spodziewał się na koniec stycznia zakończenia cyklu na nieznacznie niższym poziomie - największe prawdopodobieństwo przypisywał przedziałowi 4,75-5,00%. Mogła mieć na to wpływ spadająca inflacja CPI, która w grudniu obniżyła się do 6,5% r/r z 7,1% w listopadzie. W przypadku EBC wypowiedziom o konieczności dalszego istotnego zwiększenia restrykcyjności polityki monetarnej towarzyszyły nieoficjalne informacje, że wśród bankierów rośnie przekonanie do ograniczenia kroku podwyżek stóp do 25 pb począwszy od marcowego posiedzenia, ze względu na sprzyjające dane o inflacji, spadek cen energii i możliwość podobnego zachowania bankierów z USA. Rynek w dalszym ciągu wycenia, że w strefie euro stopy procentowe zostaną podniesione do 3,50% w przypadku stopy depozytowej. Rentowności na głównych rynkach krajów rozwiniętych zanotowały istotne spadki - w przypadku 10-letniego benchmarku USA o 37 pb (do 3,51%), natomiast dla analogicznej zapadalności Niemiec o 28 pb (do 2,28%). Przełożyło się to na wzrost wartości indeksu długu rynków rozwiniętych o 1,87%. Jak wspomniano wcześniej, większe zyski zanotowały rynki wschodzące – o 3,17%. Szczególnie silna była Ameryka Łacińska i kraje o ratingu w klasie C, w tym Argentyna, która ogłosiła skup swojego długu w walutach obcych za 1 mld USD.

 

Sprawdź także

Prognozy gospodarcze na 2023 rok dla Polski i świata

Główny Ekonomista Grupy PZU - Dawid Pachucki, w rozmowie z Andrzejem Czyrko przedstawia prognozy dla Polski i świata na 2023 rok.

OBEJRZYJ

Scenariusze rynkowe TFI PZU na 2023 rok

Wiceprezes Zarządu, CIO TFI PZU Piotr Dmuchowski w rozmowie z Andrzejem Czyrko podsumowuje 2022 r. na rynku kapitałowym i przedstawia scenariusze rynkowe na 2023 rok!

OBEJRZYJ

 
 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa funduszu inPZU SFIO („Fundusz”) towarzyszą również ryzyka, w tym ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, ryzyko wystąpienia okoliczności, na które uczestnik Funduszu nie ma wpływu, np. likwidacja Funduszu (subfunduszu), a także ryzyko inflacji, ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych oraz ryzyko operacyjne. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe (w tym ryzyko rozliczenia), ryzyko związane z zawieraniem kontraktów pochodnych, ryzyko koncentracji oraz ryzyko utraty płynności. Ponadto dla konkretnych subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych subfunduszy.

Aby prawidłowo ocenić ryzyka wynikające z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa Funduszu, prosimy o zapoznanie się z polityką inwestycyjną, opisem ryzyk oraz opisem profilu inwestora, zawartymi w prospekcie informacyjnym Funduszu lub dokumentach zawierających kluczowe informacje (KID). W szczególności prosimy o zapoznanie się z rekomendacjami dotyczącymi minimalnego okresu inwestycji oraz profilem ryzyka i zysku zawartym w dokumencie KID.

Dla każdego subfunduszu określona została grupa docelowa, czyli grupa nabywców jednostek uczestnictwa, z których potrzebami, cechami lub celami te jednostki uczestnictwa są zgodne. W serwisie inPZU przeprowadzana jest ankieta w celu zbadania, czy fundusze inwestycyjne są dla klienta odpowiednią inwestycją oraz określany jest rynek docelowy wybranych funduszy.

Nota prawna

Jest to informacja reklamowa. 

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentami zawierającymi kluczowe informacje (KID). Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. inPZU SFIO („Fundusz”) ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusze osiągnęły w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusze osiągną określone wyniki w przyszłości. Informacje o Funduszu oraz szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. KID dostępne są w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa i na pzu.pl. Prospekt i KID są w języku polskim. Subfundusze są zarządzane pasywnie. Inwestycja wiąże się z nabyciem jednostek uczestnictwa Funduszu, a nie aktywów będących jego własnością. 

Wartość aktywów netto Subfunduszu (a tym samym wartość jednostki uczestnictwa) może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela inwestycyjnego i stosowane techniki zarządzania. Wybrane subfundusze mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów funduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, państwa członkowskie Unii Europejskiej, państwa należące do OECD: Australia, Chile, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Turcja, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także przez powiat lub gminę, miasto stołeczne Warszawa oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Europejski Bank Inwestycyjny.

Dane podane w materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.

Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP: 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 15 013 000 zł wpłacony w całości, Rondo Ignacego Daszyńskiego 4, 00-843 Warszawa. TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Zamknij