Zazwyczaj życzliwie życzymy sobie szczęścia i zdrowia, nikt nie chce chorować i nikomu tego nie prognozujemy, ale życie ludzkie przynosi nam nie tylko radości, ale smutki także choroby i paradoksalnie to te trudne doświadczenia mogą nas jeszcze bardziej połączyć, uczą nas wytrwałości i mądrego pomagania.
Rodzina staje w roli osób wspierających przed którymi staje ogrom wyzwań. Kilka wskazówek psychologicznych może pomóc radzić sobie z tymi wyzwaniami:
Choroba w rodzinie, w konsekwencji często łączy, buduje więzy, daje poczucie siły „wspólnie przeżyliśmy tak trudny czas, jesteśmy naprawdę odważni, silni i mocno się kochamy” tak wspominają po czasie rodziny, w których życiu wystąpiła choroba onkologiczna.
Jednak w czasie leczenia normalne jest, że w tak wielu przykrych emocjach, gonitwie myśli pojawiają się problemy w komunikacji. Potraktuj to normalnie, konflikty to część naszego zycia, rozmawiaj o tym co trudne, asertywnie wyrażaj swoje zdanie, osoby chorujące często pragną szczerości, skarzą się, że nagle zaczyna się ich traktować jak bezwolne dzieci, oszczędza. Konflikty często oczyszczają atmosferę, nie wolno ich jednak tłumić czy zamiatać pod dywan, wymiecione będą powodować miażdżącą eskalację.
Problemem, który często doskwiera parom jest kwestia intymności i seksualności. Warto dokładnie te obszary i możliwości przedyskutować z personelem medycznym, z lekarzem onkologiem oraz skorzystać z konsultacji seksuologicznej czy psychologicznej.
W trudnej sytuacji choroby psycholodzy, zespół medyczny wspiera nie tylko pacjenta, ale i rodzinę. Warto z tej pomocy korzystać!
Marta Boczkowska
specjalistka psychologii klinicznej, PZU Zdrowie