PZU

Kilka ważnych zasad

Zadbaj o hasła

Nie wierz we wszystko co widzisz

Włącz dwuetapowe uwierzytelnianie

Uważaj na złośliwe oprogramowanie

Cyberprzemoc

Cyberbulling

Cyberbulling to nękanie, upokarzanie innych osób bezpośrednio w kontaktach z tą osobą np. na platformach społecznościowych, ale także pośrednio, również w formie nieinternetowej, np. poprzez wydruk i rozwieszanie na szkolnych korytarzach kompromitujących osobę zdjęć wykonanych np. na wspólnej imprezie.

Sexting

Sexting to wysyłanie lub otrzymywanie intymnych zdjeć lub nagrań video. Tego typu komunikacja jest bardzo ryzykowna, ponieważ nawet jeśli w danej chwili ufasz drugiej osobie, to treść Waszej komunikacji może zostać wykradziona i upubliczniona, co doprowadzi do niekontrolowanego rozpowszechnienia materiałów, które ktoś będzie mógł wykorzystać do szantażu.

Nigdy nie udostępniaj intymnych materiałów – traktuj wszystko, co wysyłasz, jak publiczne, nawet w prywatnych wiadomościach. Również w szyfrowanych komunikatorach istnieje ryzyko zrobienia zrzutu ekranu. Udostępnione zdjęcia mogą na zawsze zaszkodzić Twojej reputacji. Jeśli ktoś Cię zmusza do wysyłania nagich zdjęć, zrób zrzut ekranu i zgłoś to zaufanej dorosłej osobie.

 

Uważaj na rozmowy z nieznajomymi (ang. stalking)

Bycie nastolatkiem to nawiązywanie nowych znajomości, zarówno w sieci jak i w „realu”. Niestety, nie wszyscy ludzie są godni zaufania, a nawet najmilsza osoba poznana przez internet może okazać się kimś zupełnie innym. Dlatego:

  • chroń swoją prywatność. Nie wyjawiaj swojego adresu zamieszkania ani innych danych w rozmowach z nieznajomymi. Uważaj też na przesyłanie nawet niewinnych zdjęć.
  • uważaj na pliki i załączniki wysyłane podczas rozmów z nieznajomymi, zwłaszcza jeśli rozmówca zachęca Cię do ich otwarcia. To może być złośliwe oprogramowanie, które ma na celu przejąć kontrolę nad Twoim komputerem.
  • jeśli decydujesz się spotkać z osobą poznaną w internecie, obowiązkowo daj znać o lokalizacji i czasie takiego spotkania zaufanej dorosłej osobie, a na miejsce spotkania wybierz miejsce publiczne.

Wyzwania i trendy

Niektóre z popularnych aplikacji często zachęcają do udziału w różnego rodzaju „trendujacych wyzwaniach”, czyli nagraniu wykonywania pewnej czynności, która może być niebezpieczna (np. jedzenie tabletek do zmywarek).

Lajki i polubienia to nie wszystko. Nie warto dla nich ryzykować zdrowiem lub życiem.

Nie daj się namówić

Przełamywanie zabezpieczeń może się wydawać fascynujące, a dostęp do narzędzi, które to umożliwiają włamywanie się na cudze konta i nieautoryzowany dostęp do cudzych danych jest bardzo łatwy. Przestrzegamy Cię jednak przed braniem udziału w „atakach” internetowych, np. dołączaniem do ataków DDoS lub włamywaniem się na cudze urządzenia, nawet jeśli to „tylko kolega z klasy”. Wszystkie tego typu działania są penalizowane przez kodeks karny i mogą trwale ograniczyć nie tylko Twoją zawodową przyszłość, ale narazić Cię na karę pieniężną lub ograniczenia wolności.

Dobrze zabezpieczaj swoje urządzenia

Jeśli korzystasz ze smartfona lub komputera w szkole, to łatwo jest podejrzeć Twoje hasło. Preferuj odblokowywanie urządzeń przez biometrie, zwłaszcza, jeśli zostawiasz je bez opieki, np. podczas lekcji WF w szatni. Przenośne dyski i pendrive zaszyfruj. Dzięki temu, jeśli zgubisz pendrive lub zostawisz go bez opieki, nikt nie odczyta danych, które się na nim znajdowały. Nie pożyczaj swoich urządzeń innym i sam nie loguj się na cudzych urządzeniach do swoich kont. Przed sprzedażą starego telefonu albo innego urzadzenia, które jest wyposażone w pamięć, upewnij się, że poprawnie skasowałeś wszystkie swoje dane z tego urządzenia.

Zamknij