17 września 2024

Transformacja sieci WAN - największe wdrożenie technologii Software Defined WAN w sektorze finansowo-ubezpieczeniowym w Polsce

Jest kilka powodów dla których w Grupie PZU zainteresowaliśmy się technologią SD-WAN. Jednym z nich było wdrożenie w naszej firmie na skalę powszechną oprogramowania chmurowego Office 365.

Autor

Marcin Zarzycki

Dlaczego to robimy? 

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których zainteresowaliśmy się w Grupie PZU technologią SD-WAN (i żadnym z nich nie jest niestety zbiorowa miłość do „Gwiezdnych Wojen”). 

  1. Najważniejszym bodźcem tej zmiany było wdrożenie w naszej firmie na powszechną skalę oprogramowania chmurowego Office 365 (o którym przeczytasz tutaj). Udostępnienie tej usługi w dużej skali mogłoby spowodować totalny chaos rodem ze wspomnianego filmu, zwłaszcza, że od momentu podjęcia decyzji o wdrożeniu O365 stało się jasne, że każdy pracownik PZU będzie potrzebował (i potrzebuje nadal) niezawodnego dostępu do internetu, który będzie działał bez opóźnień.   
  2.  Kolejnym czynnikiem decyzyjnym przemawiającym za modernizacją sieci był fakt, że byliśmy w trakcie procesu zakupowego i wyboru dostawcy usług telekomunikacyjnych na kolejne kilka  lat. Te dwa czynniki doprowadziły nas do miejsca, w którym musieliśmy pomyśleć o transformacji sieci WAN w celu dopasowania jej do nowych potrzeb i zwiększenia komfortu pracy naszych pracowników.  
  3. Ten cel zdecydowaliśmy się osiągnąć przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii SD-WAN. To rozwiązanie pozwoliło nam na efektywne zarządzanie siecią oraz zapewnienie niezawodnego dostępu do Internetu, przy zachowaniu dużej elastyczności pozwalającej na zdefiniowanie określonej struktury sieci dla każdej z aplikacji. Brzmi jak magia? To całkiem częste przy nowoczesnych technologiach. 

Jak do tego podeszliśmy? 

Przygotowania do wdrożenia technologii SD-WAN rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż wspomniany wyżej termin wygaśnięcia umów na transmisję danych. Na początku musieliśmy sprawdzić, czy dostępne na rynku warianty spełniają oczekiwania i odpowiadają na potrzeby PZU. Żeby to zrobić skorzystaliśmy z działającego w firmie procesu przeglądu rynku (zmodyfikowane RFI). W ramach przeglądu zdefiniowaliśmy wymagania i kryteria oceny, przeprowadziliśmy rozmowy  z producentami technologii SD-WAN i oceniliśmy zaproponowane rozwiązania. Na tym etapie staraliśmy się patrzeć szeroko i badać technologie nie tylko topowych producentów rozwiązań, ale również tych mniej znanych na polskim rynku.

 Research potwierdził nasze początkowe wyobrażenia, czyli potrzebę wyboru między technologiami chmurowymi i on-premise’owymi (zaproponowano nam również rozwiązania hybrydowe). Na szczęście ocena arkusza wymagań pokazała, że na rynku dostępne są produkty spełniające nasze potrzeby w obu tych modelach. Ostatecznie, ze względu na szybkość wdrożenia i mniejszą liczbę wymogów formalnych (notyfikacja KNF ), zdecydowaliśmy się na wdrożenie technologii SD-WAN w modelu on-premise’owym.  

Last, but not least, priorytetem decydującym o wyborze było także bezpieczeństwo, stąd potrzeba „bezpiecznego” SD-WAN, definiowanego prze rynek jako Secure SD-WAN.  

A kiedy zakończyliśmy część teoretyczną naszych rozważań, musiało nadejść to, co nieuniknione, czyli – sprawdzenie technologii w praktyce.  

W tym celu zdecydowaliśmy się przeprowadzić PoC dwóch najwyżej ocenionych rozwiązań. We współpracy z producentami i wskazanymi przez nich partnerami, uruchomiliśmy w środowisku PZU obie technologie, a następnie poddaliśmy je testom praktycznym oraz ponownej ocenie. PoC potwierdziło wyniki przeglądu rynku i obie technologie mogliśmy dopuścić do procesu zakupowego. 

Żeby przejść do ostatniego etapu, jakim jest proces zakupowy, potrzebowaliśmy podjąć jeszcze jedną ważną decyzję dotyczącą modelu pozyskania rozwiązania SD-WAN do PZU. Do wyboru mieliśmy zakup w modelu integratorskim (osobno infrastruktura i łącza), lub operatorskim (usługa SD-WAN end-to-end). Z uwagi na szybkość wdrożenia, skoncentrowanie odpowiedzialności za działanie systemu w jednych rękach, a także nadarzającą się okazję w postaci odnowienia umów na transmisję danych, zdecydowaliśmy się na zakup w modelu operatorskim. 
 

Jakie technologie za tym stoją? 

Wspólnie z wybranym przez nas dostawcą wdrażamy aktualnie rozwiązanie SD-WAN dla blisko 500 lokalizacji Grupy PZU. Rozwiązanie wdrażane jest w architekturze rozproszonej tzn. takiej, w której każda lokalizacja PZU posiada lokalny styk z Internetem (Direct Internet Access), przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dzięki współpracy z operatorem Orange do zapewnienia sieci podkładowej mogliśmy użyć szerokiego wachlarza łączy telekomunikacyjnych takich jak łącza internetowe, Metro Ethernet, LTE oraz IPVPN. Dzięki specyfice technologii SD-WAN łącza te mogą pracować równolegle zapewniając wysoką dostępność lokalizacji, a użytkownicy korzystając z zalet inteligentnego kierowania ruchem, mają maksymalny komfort działania w systemach. SD-WAN to dla nas połączenie elastyczności, niezawodności i efektywności – wybór takich rozwiązań to część naszego technologicznego DNA, w którym wymienione wyżej przymiotniki znajdują się w czołówce.  

Liczby tego projektu 

  • 500 lokalizacji Grupy PZU objętych projektem SD-WAN 
  • 1000 łączy transmisji danych 
  • 4 miesiące wdrożenia 
Zamknij