Zielono znaczy mądrze, Zielone IT w PZU
Autor
Beata Kryńska
Dlaczego to robimy?
„Zielone IT” może brzmieć przewrotnie. W PZU łączymy wiedzę i technologię z troską o środowisko – dla nas to nie tylko trend, ale obowiązek, któremu chcemy sprostać. Nasze IT ma ponad 40-letnią historię, w pewnym momencie współpracy uznaliśmy, że jako część tak zaangażowanej w zrównoważony rozwój organizacji nie możemy jedynie generować Dług Technologicznego, powinniśmy za to mądrze nim zarządzać. Lubimy wyróżniać się swoim autorskim podejściem, dlatego w 2017 roku wdrożyliśmy własną metodę liczenia Długu Technologicznego. Nasze podejście do tego wstydliwego tematu, o którym wiele firm nie mówi na głos, wynika również z troski o codzienne środowisko pracy. Wiemy, że praca deweloperów w organizacji, która nie próbuje zarządzać Długiem Technologicznym może być mniej efektywna.
Jak do tego podeszliśmy?
- Zaczęliśmy od zbadania infrastruktury ciężkiej, oprogramowania serwerowego oraz stanowisk pracy – to był nasz wstęp do systemowego zarządzania Długiem Technologicznym.
- W kolejnych latach bazowaliśmy już na naszych autorskich rozwiązaniach podyktowanych specyfiką firmy. Zaczęliśmy monitorować zgodność komponentów aplikacyjnych i technologii z wersjami posiadającymi aktywne wsparcie producenta oraz podatności występujące w aplikacjach.
- Jednocześnie stale rozbudowujemy backlog elementów, które chcemy mierzyć i monitorować. Dla wielu z nich zbudujemy nasze autorskie rozwiązania, wykorzystując dostępne na rynku narzędzia. Staramy się utrzymywać konstrukcję architektoniczną w taki sposób, aby możliwa była jej aktualizacja od samej góry do samego dołu. Kontrolujemy wtedy wszystkie zależności.
Jakie technologie za tym stoją?
Dług Technologiczny "rymuje się" z Długiem Ekologicznym. A dla nas to nie przypadek. Dodatkowo przyglądamy się wskaźnikom śladu węglowego w infrastrukturze. Pracujemy również nad zbiorem praktyk wytwarzania oprogramowania, umożliwiających redukcję śladu węglowego w obszarze technologii.
Efektywne zarządzanie Długiem Technologicznym to dla nas krok związany z dostosowaniem IT do działania w świecie VUCA - akronim od Volatility (zmienność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność), Ambiguity (niejednoznaczność). Nie ograniczamy się wyłącznie do technologii, ludzi, organizacji i rozwiązań dla IT – dla nas częścią świata VUCA jest również okiełznanie Długu Technologicznego.
Liczby tego projektu
- 100% stacji roboczych, urządzeń sieciowych, serwerów fizycznych i macierzy objętych monitoringiem długu technologicznego;
- 100% systemów dla długu technologicznego w warstwie infrastrukturalnej w zakresie oprogramowania serwerowego;
- 30% systemów dla długu technologicznego w warstwie aplikacyjnej.