Podstawa zarządzania portfelem aplikacji grupy PZU w erze cyfrowej transformacji
Autor
Michał Zowade
Dlaczego to zrobiliśmy?
W cyfrowej transformacji świata, w którym żyjemy, na szczególną uwagę zasługuje automatyzacja – jest ona kluczowa, a potrzebę jej zastosowania w zasadzie każdej branży, można określić jako „must-have”. W PZU korzystamy z szeregu automatyzacji, które wspierają realizację naszych celów biznesowych, ale też zwyczajnie ułatwiają nam codzienną pracę. Przykładem są nie tylko roboty, czy nasza Chmura Prywatna, a także rozwiązania z zakresu AI. Poznajcie nasz Centralny Rejestr Aplikacji, który oparliśmy na nowoczesnych technologiach ubranych w dedykowaną i zintegrowaną platformę.
Jakie zadania stoją przed taką centralną platformą? Na początku określmy ją jako podstawę zarządzania portfelem aplikacji Grupy PZU. A teraz możemy przejść do przykładów jej działania. Inwentaryzacja aplikacji wspiera nas w katalogowaniu, które wykorzystujemy do kompleksowej dokumentacji narzędzi IT, w tym zaawansowanych rozwiązań cloudowych oraz usług SaaS mających kluczowe znaczenie dla operacji w naszej organizacji. Niezastąpionym wsparciem jest dla nas również możliwość kategoryzowania aplikacji, czyli tworzenia precyzyjnych opisów za pomocą atrybutów, takich jak typ narzędzia, właścicielstwo biznesowe, funkcje, lokalizacja w strukturze organizacyjnej oraz powiązania z odpowiedzialnymi osobami.
Zarządzanie relacjami i provisioning środowisk są możliwe dzięki integracji z systemami zarządzania zasobami. Takie podejście umożliwia nam uruchamianie środowisk z poziomu platformy, a jednocześnie ułatwia wizualizację i optymalizację infrastruktury IT. Nie zapomnieliśmy też o weryfikacji zgodności technologicznej. W centralnej inwentaryzacji aplikacji automatycznie porównujemy aktualność stosu technologicznego aplikacji z obowiązującymi standardami Grupy PZU.
Platforma wspiera nas też w budowie i prezentacji krajobrazu architektury aplikacji, dzięki połączeniu z narzędziem modelowania architektury i kolejnym do ich dalszej wizualizacji.
Jak do tego podeszliśmy?
Wykorzystaliśmy iteracyjne podejście, w oparciu o dynamicznie zmieniające się otoczenie, tworząc i doskonaląc najpierw Centralny Rejestr Aplikacji (CRA), a potem już jako platformę SELF. Uwzględnialiśmy m.in. takie czynniki jak np.: możliwości automatyzacji platformy, regulacje wewnętrzne i zewnętrzne ( np. dotyczące sztucznej inteligencji - AI Act) i oczywiście nowe technologie).
Jakie technologie za tym stoją?
SELF/CRA został zbudowany w oparciu o nowoczesne komponenty, takie jak:
- Chmura obliczeniowa: Aplikacja działa w elastycznym środowisku kontenerowym, z planami migracji do środowiska PaaS w chmurze publicznej PZU, co zapewnia skalowalność i elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb biznesowych.
- Architektura oparta na mikroserwisach: Pozwala na modułową rozbudowę i łatwe wprowadzanie zmian w poszczególnych elementach systemu bez zakłócania pracy całej platformy.
- Nowoczesne technologie programistyczne: Wykorzystanie języka Kotlin i frameworka Spring Boot umożliwia szybkie tworzenie wydajnych i bezpiecznych aplikacji.
- Ciągła integracja i wdrażanie (CI/CD): Umożliwia szybkie wdrażanie nowych funkcji i bieżące utrzymanie aplikacji w stanie najwyższej aktualności technologicznej.
Dzięki tym technologiom, Grupa PZU nie tylko utrzymuje kontrolę nad swoim portfelem aplikacji IT, ale również maksymalizuje ich efektywność, zapewniając innowacyjność i konkurencyjność na rynku.
Liczby tego projektu
- Liczba spółek podlegających ewidencji: 10
- Liczba wszystkich wpisów (stan na początek 09.2024): 825
- Liczba atrybutów opisujących rekord: ponad 40