Wsparcie Psychologiczne

Nie tylko ciało cierpi po wypadku.

Wsparcie doświadczonych psychologów pozwoli Tobie i Twojej rodzinie uporać się z trudnymi emocjami, przyspieszy proces zdrowienia i pomoże odzyskać radość życia.

Poszkodowany po wypadku

Czujesz, że trauma po wypadku, fizyczne i psychiczne cierpienie negatywnie wpływają na Twoją psychikę, powodują poczucie zagrożenia i utrudniają codzienne funkcjonowanie?  Dowiedz się, co może czuć osoba doświadczająca traumę. Gdy zrozumiesz, co się z Tobą dzieje, zrobisz pierwszy krok w powrocie do zdrowia.

Emocje po wypadku

Po  traumatycznym zdarzeniu mogą pojawić się u Ciebie charakterystyczne objawy:

  • szok, niedowierzanie, zaprzeczenie,
  • wysoki poziom odczuwanego na co dzień lęku i niepokoju,
  • zaburzenia snu (bezsenność, koszmary, częste i gwałtowne wybudzenia),
  • przymus powracania w myślach do zdarzenia traumatycznego, które spowodowało głęboki uraz psychiczny,
  • usilne unikanie wszelkich okoliczności, które kojarzą się z wydarzeniem traumatycznym, obwinianie się i wstyd.

Miej świadomość, że zmiana dotychczasowego zachowania oraz te objawy są naturalną reakcją w nienaturalnej sytuacji.

Etapy traumy

Psychologowie rozróżniają pięć etapów, przez które przechodzą osoby doświadczone traumą:

  • odrętwienie psychiczne – bezpośrednio po zdarzeniu czujesz szok i dezorientację. Nie dociera do Ciebie to, co się stało.
  • automatyczne działanie – masz małą świadomość własnych doświadczeń. Słabo pamiętasz, co się wydarzyło. Nie wiesz, jak się zachować.
  • wspólny wysiłek – mobilizujesz swoje środki i zasoby, współdziałasz z bliskimi, wszyscy są jednak zmęczeni i świadomi tego, że zużywają cenne rezerwy energii w końcu tracisz nadzieję i inicjatywę, by przebudować swoje życie.
  • rozczarowanie i poczucie opuszczenia – nie masz już energii, nadal rozumiesz i odczuwasz skutki tragedii, czujesz opuszczenie, mimo że stan krytyczny trwa nadal.
  • proces dochodzenia do siebie – szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do tragedii. Próbujesz znaleźć sens w poniesionej stracie. Jest to końcowe stadium, które trwa najdłużej.

Rola bliskich

Możesz wyjść z traumy dzięki troskliwej opiece najbliższych. Nie zostawaj sam ze swoimi emocjami, wyrażaj je i nazywaj własne przeżycia. Nie unikaj rozmów z rodziną i przyjaciółmi na temat tego, co się stało.  Znajdź zaufaną i wspierającą osobę w swoim otoczeniu, której możesz powiedzieć  o swoich doświadczeniach bez obawy, że narazisz ją na stres związany z osobistymi przeżyciami. Poczucie, że w takich trudnych chwilach nie zostaje się samemu ze swoimi przeżyciami i problemami, uspokaja, niesie nadzieję i siłę do walki ze wspomnieniami.

Wsparcie psychologiczne

Jeśli traumatyczne wydarzenie wpłynęło na Twoje życie i czujesz, że nad nim nie panujesz – sięgnij po wsparcie psychologiczne. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż życie z uporczywymi wspomnieniami i skutkami traumy. Specjalistyczna opieka stopniowo pomoże Ci zaakceptować swój stan, pokonać strach i przystosować się do nowych warunków.

Doświadczony psycholog czy terapeuta pomoże Ci myśleć o wypadku i swoich doświadczeniach bez poczucia strachu. Dzięki spotkaniom ze specjalistą możesz poczuć spokój i odzyskać radość dnia codziennego. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Program wsparcia psychologicznego w PZU

Wybierz najlepszy dla siebie sposób wsparcia psychologicznego

Konsultacje domowe

Dowiedz się więcej

Konsultacje zdalne

Dowiedz się więcej

Terapia stacjonarna

Dowiedz się więcej

 

 

Zamknij