Zmieniasz pracę? A może przechodzisz na emeryturę, rentę lub urlop wychowawczy? Jeśli w pracy masz grupowe ubezpieczenie, zazwyczaj możesz je kontynuować po odejściu z firmy.
Wystarczy zawrzeć indywidualnie kontynuowane ubezpieczenie. Dzięki niemu zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Sprawdź poniżej, w jakich sytuacjach możemy wypłacić pieniądze.
Gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku Twoje zdrowie poważnie ucierpi, czyli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. dojdzie do poważnego złamania nogi, amputacji dłoni, utraty wzroku lub słuchu).
Gdyby Cię zabrakło, pieniądze z polisy otrzymają Twoi bliscy – bez postępowania spadkowego i płacenia podatku od spadków i darowizn.
Gdy umrze członek Twojej rodziny – małżonek, dziecko, rodzic lub rodzic małżonka.
Gdy urodzi Ci się dziecko – jeśli wybierzesz taki wariant ubezpieczenia.
W zależności od rodzaju ubezpieczenia, jakie obowiązywało w Twojej pracy, możesz zawrzeć ubezpieczenie o kodzie PNKP33, PTKP33 lub PTKP51. Każde z nich występuje w dwóch wariantach. Zakres świadczeń zależy od wariantu ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zawrzesz w prosty sposób. Pamiętaj, żeby zrobić to przed odejściem z firmy – wtedy zachowasz ciągłość ubezpieczenia.
W niektórych sytuacjach nie będzie ochrony ubezpieczeniowej lub ją ograniczymy. O takich sytuacjach mówimy, że są to ograniczenia lub wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Ich listę znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Aktualne
Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU Życie SA, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia zamieszczonych w sekcji Dokumenty do pobrania.