Miasta ogniskują największe współczesne wyzwania klimatyczne, demograficzne, infrastrukturalne. Są dziś kluczowym miejscem testowania i wdrażania wielu proekologicznych i prospołecznych rozwiązań, które właśnie w miastach mogą dać najbardziej wymierne efekty. Grupa PZU, lider zielonej transformacji w sektorze finansowym, przygotowała i udostępnia wszystkim kompendium wiedzy na temat najlepszych trendów i praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast – „Moc naszych miast”.
Kompendium jest podzielone na pięć obszarów tematycznych. Wzięto pod uwagę kwestie organizowania włączającej przestrzeni miejskiej, zarządzania energią, zasobami wodnymi, transportu oraz gospodarki odpadami i wtórnego obiegu. Co ważne, analizę wyzwań i trendów w każdym z tych obszarów uzupełniają konkretne przykłady dobrych praktyk z różnych polskich i europejskich miast. Jak urządzić ogrody warzywno-owocowe na dachu fabryki, wykorzystać wodę z miejskich basenów do mycia ulic lub zbierany zimą śnieg do chłodzenia dużego szpitala, jak zapewnić samowystarczalność cieplną budynku dzięki hodowli alg na jego fasadzie albo oddolnie zorganizować dużą kooperatywę instalującą panele fotowoltaiczne na osiedlach, jak zachęcić mieszkańców i turystów do rezygnacji z kupna wody w butelkach na rzecz karnówki lub dać drugie życie starszym modelom smartfonów, jak zredukować do zera liczbę śmiertelnych wypadków drogowych w mieście – te i wiele innych ciekawych rozwiązań podpowiada kompendium PZU.
Najważniejsze zadanie to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Również Ty i Twoja firma możecie podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska i jakości życia. Sprawdź nasze poradniki, jak zabezpieczyć swój dom i firmę przed pożarem. Znajdziesz w nim opis zabezpieczeń, dzięki którym możesz zapobiegać powstawaniu pożarów, chroniąc tym samym swoich bliskich, majątek firmy oraz jej pracowników.
Sprawdź nasz materiał o mobilnych zaporach przeciwpowodziowych, które są dobrym rozwiązaniem zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.
Badanie pokazało, że dla 78 proc. Polaków długie życie jest wartością tylko wtedy, kiedy jest się samodzielnym. Tymczasem, co piąty Polak nie robi badań profilaktycznych, tylko połowa przestrzega prawidłowej diety, a co czwarty uprawia sport więcej niż dwie godziny w tygodniu. Wydawnictwo pod patronatem Ministerstwa Zdrowia podpowiada jak żyć zdrowiej, lepiej i dłużej oraz dlaczego to się nam opłaca. Lekturę można pobrać ze strony http://www.pzu.pl/masz-wplyw-na-swoje-zycie
W raporcie wypowiadają się krajowi liderzy, wśród nich PZU. Przedstawiają oni postępy we wprowadzaniu zielonych finansów w Polsce, praktyczne problemy, które napotykają, wyzwania zielonego finansowania w Polsce, prezentują rolę, jaką oni i reprezentowane przez nich instytucje odgrywają w rozwijaniu zielonych finansów w Polsce.
W publikacji Dorota Macieja, członkini Zarządu PZU Życie SA mówi o tym, w jaki sposób budujemy relacje biznesowe w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju.
Twórcy raportu, do grona których należą podmioty administracji państwowej, placówki medyczne, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele biznesu i świata nauki, podzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami i wskazówkami na przyszłość w zakresie rozwoju i wdrażania realnych rozwiązań we wdrażaniu idei Zielonych Szpitali w życie.
W publikacji znalazły się również przykłady ekologicznych rozwiązań stosowanych w sieci medycznej PZU Zdrowie. Rozwijając sieć placówek własnych, nowe centra medyczne PZU Zdrowie lokalizuje w biurowcach spełniających najwyższe standardy związane ze zrównoważonym rozwojem.