FATCA

Czym jest FATCA

FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act) to regulacja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dotyczy ona identyfikacji oraz ujawniania przez Instytucje Finansowe, w tym zakłady ubezpieczeń na życie, informacji o rachunkach finansowych rezydentów podatkowych USA w celu wypełnienia ich obowiązków podatkowych w USA.

Zgodnie z wymogami Ustawy FATCA, PZU Życie SA został zarejestrowany na stronie internetowej Urzędu Skarbowego Stanów Zjednoczonych Ameryki pod następującymi danymi:

Nazwa

PZU ZYCIE SA

Model

IGA 1A

Numer GIIN (Global Intermediary Identification Number)

G6RRYU.00000.LE.616

Status FATCA

Reporting Financial Institution under a Model 1 IGA

 

Jakie informacje przekazujemy organom podatkowym w raporcie FATCA:

  • imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, adres, amerykański numer identyfikacji podatkowej (TIN/EIN),
  • numer umowy ubezpieczenia,
  • w przypadku pieniężnych umów ubezpieczenia lub umów renty - wartość pieniężną lub wartość wykupu ustalone na koniec roku kalendarzowego lub innego stosownego okresu raportowania lub, jeżeli rachunek został zamknięty w ciągu roku, bezpośrednio przed jego zamknięciem.
    Powyższe informacje przekazywane są do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Następnie przekazuje on te informacje amerykańskim organom podatkowym.

Rezydencja podatkowa USA

Rezydencja podatkowa USA powinna być interpretowana zgodnie z przepisami Kodeksu Podatkowego USA (ang. Internal Revenue Code). Według tego kodeksu podatnikiem USA jest osoba fizyczna spełniająca co najmniej jeden z warunków wymienionych poniżej:

  1. posiada obywatelstwo USA (również w przypadku jednoczesnego posiadania innego obywatelstwa),
  2. uzyskała prawo stałego pobytu w USA przez dowolny okres w danym roku (tzw. Zielona Karta),
  3. dokonała wyboru amerykańskiej rezydencji dla celów podatkowych po spełnieniu warunków przewidzianych w przepisach USA,
  4. przebywała w USA przez co najmniej 31 dni w ciągu roku podatkowego i jednocześnie łączna liczba dni, w których osoba ta przebywała w USA w ciągu bieżącego roku i 2 poprzednich lat kalendarzowych wynosi co najmniej 183 dni (ustalając łączną liczbę dni pobytu stosuje się mnożnik 1 dla liczby dni pobytu w roku bieżącym, 1/3 dla dni pobytu w roku poprzednim i 1/6 dla dni pobytu dwa lata wstecz co oznacza, że:
    • 1 dzień pobytu w roku bieżącym = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu,
    • 3 dni pobytu w roku poprzednim = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu,
    • 6 dni pobytu dwa lata wstecz = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu).

Numer US TIN

Numer TIN to – w przypadku osoby fizycznej – numer ubezpieczenia społecznego (ang. SSN – social security number). W przypadku osób prawnych, numerem TIN jest zasadniczo numer EIN (ang. Employer identification number).

Podstawy prawne

Dodatkowe informacje dostępne na stronie amerykańskiego urzędu skarbowego - IRS (ang. Internal Revenue Service):

CRS

Czym jest CRS

CRS (ang. Common Reporting Standard) to międzynarodowy standard automatycznej wymiany informacji o rachunkach finansowych. Celem CRS jest ustalenie rezydencji podatkowej klientów i wymiana tych informacji pomiędzy poszczególnymi państwami uczestniczącymi systemu CRS. Zgodnie z wymogami CRS instytucje finansowe, w tym zakłady ubezpieczeń na życie, mają obowiązek przekazywania do lokalnej administracji podatkowej informacji o rachunkach finansowych klientów, którzy są rezydentami podatkowymi w innych państwach uczestniczących.

Jako państwo uczetniczące rozumie się:

  • inne niż Rzeczypospolita Polska państwo członkowskie UE,
  • inne niż Stany Zjednoczone Ameryki państwo lub terytorium, z którym Rzeczypospolita Polska zawarła porozumienie stanowiące podstawę automatycznej wymiany informacji o rachunkach raportowych,
  • inne niż Stany Zjednoczone Ameryki państwo lub terytorium, z którym Unia Europejska zawarła porozumienie stanowiące podstawę do automatycznej wymiany informacji o rachunkach raportowanych wymienione w wykazie opublikowanym przez Komisję Europejską.

Listę państ uczestniczących, o których mowa w lit. b-c, ogłasza Minister Finansów w drodze obwieszczenia do 30 marca każdego roku kalendarzowego

Jakie informacje przekazywane są organom podatkowym w raporcie CRS

  • imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia osoby fizycznej lub nazwę i adres podmiotu,
  • państwo lub państwa rezydencji oraz numery TIN,
  • numer umowy ubezpieczenia,
  • w przypadku pieniężnej umowy ubezpieczenia lub umowy renty - wartość pieniężną lub wartość wykupu, ustalone na koniec roku kalendarzowego, za który informacja jest przekazywana, albo informację o zamknięciu rachunku, jeżeli został zamknięty w ciągu roku kalendarzowego, za który informacja jest przekazywana.

Powyższe informacje przekazywane są do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Następnie przekazuje on te informacje organom podatkowym państw uczestniczących.

Czym jest rezydencja podatkowa

Rezydencja podatkowa to kraj, w którym osoby podlegają opodatkowaniu od całości dochodów – zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego tego kraju ze względu na miejsce zamieszkania lub inne, podobne kryterium.

Zgodnie z polską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu od całości dochodów podlegają osoby fizyczne, które mieszkają w Polsce, czyli:

  • osoby, których centrum interesów życiowych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) jest w Polsce, lub
  • osoby, które przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Takie osoby mają status polskiego rezydenta podatkowego.

Prawo krajowe innych państw może przewidywać inne warunki rezydencji podatkowej. Aby określić rezydencję podatkową, należy uwzględnić umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli występują wątpliwości dot. ustalenia rezydencji, należy skontaktować się z niezależnym doradcą, gdyż PZU Życie SA nie świadczy usług doradztwa podatkowego lub prawnego.

Podstawy prawne

Dodatkowe informacje dostępne na stronie OECD

Informacje dotyczące CRS

Informacje dotyczące numerów TIN

Dokumenty do pobrania

Wszystkie informacje zamieszczone na ten stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i zawierają uproszczone opisy. Nie stanowią one porady prawnej lub podatkowej, a PZU Życie SA nie ponosi odpowiedzialności ani za skutki korzystania z informacji zawartych na tej stronie, ani za skutki braku takich informacji. W razie wątpliwości zalecamy kontakt z niezależnym doradcą.

Zamknij