Konkurs PZU SA ułatwia karierę przyszłym aktuariuszom i otwiera nowe możliwości osobom, które już posiadają licencje.
Trzecia edycja Konkursu została ogłoszona w lutym 2008 roku. Prace mogli zgłaszać autorzy, a także ich promotorzy lub władze uczelni, w których powstały. Oceny prac dokonało jury złożone z przedstawicieli PZU i PZU Życie oraz ekspertów z prestiżowych polskich uczelni. W tym honorowym gronie znaleźli się: prof. dr hab. Marian Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Maria Podgórska ze Szkoły Głównej Handlowej, prof. dr hab. Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Tomasz Rolski z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Aleksander Weron z Politechniki Wrocławskiej, Charles Levi - Dyrektor Zarządzający do spraw aktuarialnych w PZU SA i PZU Życie SA oraz Robert Pusz z Biura Aktuarialnego PZU SA.
Prace konkursowe pochodziły z wielu ośrodków akademickich między innymi z: Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Do konkursu zgłoszono prace poświęcone różnorodnej tematyce. Największym powodzeniem cieszyły się ogólne zagadnienia związane z ubezpieczeniami (modelowanie prawdopodobieństwa ruiny, zależności miedzy grupami ubezpieczeń) a w szczególności z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i życiowymi (długowieczność, niedołęstwo starszych osób). Trzecia edycja jest rekordowa pod względem liczby i jakości zgłoszonych prac.
O ich zwycięstwie zadecydowało spełnienie kryteriów określonych w regulaminie konkursu: innowacyjność, adekwatność modelowania, stopień pogłębiania tematu oraz praktyczne zastosowanie.
Wyniki trzeciej edycji konkursu zostały ogłoszone 18 lutego 2009 r. w Galerii Porczyńskich. Nagrody wręczyli: Prezes PZU Andrzej Klesyk i Wiceprezes PZU Życie Piotr Kuszewski.
Nagrodę w wysokości 15 000 złotych otrzymał Marcin Rudź za pracę magisterską pod tytułem „Wzory dokładne i przybliżone na prawdopodobieństwo ruiny w modelu dyskretnym". W kategorii doktoratów zwyciężyła praca Małgorzaty Niemiec, która otrzymała nagrodę w wysokości 20 000 złotych za pracę pod tytułem „Macierz oczekiwanych czasów pierwszego przejścia i powrotu w analizie systemu Bonus-Malus”. Nagrody pieniężne przyznano również promotorom zwycięskich prac.
Ponadto w kategorii prac magisterskich zostały wyróżnione trzy osoby: Joanna Janczura za pracę „Wykorzystanie modelu HJM na rynku opcji na energię elektryczną”, Jan Matuszewski za pracę „Sterowane łańcuchy Markowa i ich zastosowanie w teorii ruiny” oraz Jakub Kaczmarczyk za pracę „Ryzyko długowieczności – zarządzanie, metody prognozy, wycena".
Charles Levi – Dyrektor Zarządzający do spraw aktuarialnych w PZU SA i PZU Życie stwierdził, że „Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w Polsce uprawnienia aktuariuszy posiada ponad 180 osób. W zeszłym roku mówiłem o poszerzaniu roli aktuariusza między innymi o zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem (Enterprise Risk Management). W obliczu nadchodzącego kryzysu oczywistym jest fakt, że aktuariusz, który posiada wiedzę techniczną, a także umiejętności w dziedzinach dotyczących zarządzania ryzykiem zostanie liderem w misji określenia i opanowania ryzyk, z którymi borykają się zakłady ubezpieczeń, a nawet szerzej - instytucje finansowe.Polscy aktuariusze (między innymi pracownicy Grupy PZU) występują coraz liczniej w krajowych spotkaniach i zagranicznych konferencjach. Konkurs PZU SA jest inicjatywą, która propaguje wiedzę nt. aktuariatu i sprzyja jego rozwojowi. Jest zarówno szansą dla zdolnych, młodych osób, które dopiero myślą o zawodzie aktuariusza, jak i tych, którzy już mają licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Konkurs to jeden z przykładów zaangażowania PZU we wspieranie nauki i edukacji. W przyszłym roku planujemy kolejną edycję”.
Aktuariuszem jest specjalista ubezpieczeniowy, zajmujący się zastosowaniem matematyki między innymi w ubezpieczeniach i reasekuracji. Z racji wykonywanego zawodu powinien posiadać wiedzę z zakresu rachunku prawdopodobieństwa, statystyki, matematyki finansowej, teorii ryzyka, demografii i tablic trwania życia, oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. W Polsce wymagane jest od niego wykształcenie wyższe, a od 1996 roku pomyślne zaliczenie specjalistycznych egzaminów. Do 2003 roku egzaminy organizowane były przy Ministerstwie Finansów, obecnie odbywają się pod egidą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).