Piątkowe wydarzenia na rynkach finansowych po raz kolejny dowodzą, że nastroje inwestorów mogą zmieniać się „jak w kalejdoskopie”. Początkowy marazm, wywołany brakiem zdecydowanych działań wspierających gospodarkę ze strony banków centralnych, szybko przerodził się w euforię i zwiększoną chęć do zakupów akcji. Zwiększony popyt sprawił, że na ostatniej w minionym tygodniu sesji indeksy głównych giełd zyskały po kilka procent. Również warszawski parkiet stał się beneficjentem dobrych nastrojów na zagranicznych rynkach – indeks WIG20 wzrósł w piątek +2,38 proc. Gorzej wypadły indeksy małych i średnich spółek, zyskując odpowiednio +0,46 proc. i +0,41 proc.
Optymizm wśród inwestorów został wsparty przez dane z amerykańskiego rynku pracy - liczba nowych miejsc pracy zwiększyła się w lipcu o 163 tys., wobec oczekiwanych 100 tys. – ale z pewnością nie był katalizatorem wzrostów, bo te rozpoczęły się już przed południem. Z drugiej strony rodzi się pytanie o trwałość trendu wzrostowego, gdyż równocześnie wzrosła stopa bezrobocia zwiększyła się z 8,2 do 8,3 proc.
Na dzisiejszej sesji spodziewałbym się kontynuacji wzrostów w pierwszej części notowań i możliwego wzrost indeksu największych spółek do poziomu ok. 2250 punktów. Przy wspomnianym poziomie należy spodziewać się zwiększonej reakcji strony podażowej. Wobec braku publikacji danych makro w dzisiejszym kalendarium, uwaga inwestorów skupi się na popołudniowym wystąpieniu szefa FED. Od jego słów zależeć będą nastroje w popołudniowej części notowań.
Piotr Krawczyński
analityk PZU Inwestycje
Niniejszy komentarz jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). PZU TFI SA nie ponosi tym samym odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym opracowaniu.