IMPAS W KWESTII AMERYKAŃSKIEGO BUDŻETU
Większa część wczorajszych notowań upłynęła pod znakiem niewielkich zmian głównych indeksów akcji. Sytuacja zmieniła się dopiero po publikacji danych gospodarczych zza oceanu – amerykańskie PKB w IV-tym kwartale zrewidowano w górę (choć w mniejszym stopniu niż oczekiwał tego rynek), lepsza od prognoz okazała się natomiast ilość nowych wniosków dla bezrobotnych i odczyt indeksu Chicago PMI. Ostatecznie czwartek na „starym kontynencie” zakończył się zwyżką indeksów CAC40 i DAX o +0,85 proc., warszawski WIG20 zyskał symboliczne +0,07 proc. W gorszych nastojach zakończyli dzień inwestorzy z Wall Street, gdzie główne indeksy straciły na wartości.
Dzisiaj na nastrojach inwestorów ciążyć będzie brak porozumienia amerykańskich parlamentarzystów w kwestiach budżetowych – od dzisiaj (tj. 1 marca) wejdą więc w życie automatyczne cięcia budżetowe o wartości ok. 85 mld USD. Nie pozostaną one bez wpływu na amerykańską gospodarkę – zgodnie z prognozami tamtejsze PKB będzie niższe o ok. 0,5 pkt proc. Należy się wiec spodziewać mało udanego początku notowań w Europie. Warszawski WIG20 powinien poruszać się w przedziale pomiędzy 2420 – 2450 punktów.
Piątkowe kalendarium publikacji gospodarczych jest wyjątkowo obszerne. Jeszcze przed południem poznamy odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek a także dane o polskim PKB. Po południu opublikowane zostaną natomiast indeksy ISM i uniwersytetu Michigan zza oceanu.
Piotr Krawczyński
analityk PZU INWESTYCJE
Niniejszy komentarz jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). TFI PZU SA nie ponosi tym samym odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym opracowaniu.